2016 gruodžio 8 d. Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Vilniaus pal. kun. Mykolo Sopočkos hospise

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ilgėjanti gyvenimo trukmė senstančioje visuomenėje kelia sudėtingą iššūkį – daugėja ligonių, kuriems reikia paliatyviosios slaugos, malšinančios skausmą ir palengvinančios kančias. Su nepagydomos ligos diagnoze susiduria ir jauni žmonės.

Kiekvienu atveju tai yra sunkus išmėginimas pacientui ir jo artimiesiems. Su šia problema susiduria daugelis šeimų. Tačiau Ligonių kasos gali apmokėti tik 6 lovas 100 tūkst. gyventojų. Poliklinikų galimybės teikti ambulatorinę slaugą namuose yra ribotos – šiuo metu 100 tūkst. gyventojų tenka ne daugiau kaip 1 gydytojas ir 5 slaugytojai. 

Tokia gydymo įstaiga, kaip M. Sopočkos hospisas Lietuvoje buvo pirmoji. Įrengta ir išlaikoma privačių aukotojų, prisidedant Vilniaus teritorinei ligonių kasai, ji kitais metais minės savo gyvavimo penkmetį.

Čia medikai, psichologai, dvasininkai, teisininkai neatlygintinai padeda žmonėms, sergantiems nepagydomomis, dažniausiai onkologinėmis, ligomis. Pagalba teikiama ir jų artimiesiems. Kitais metais ruošiamasi atidaryti skyrių mažiausiems pacientams – vaikams.

Prezidentė aplankė ligonius ir su įstaigos darbuotojais, savanoriais aptarė atjautos, savanorystės idėjas. 

Pasak šalies vadovės, tai jautriausia paslauga, garantuojanti žmogui orumą ištisą parą, neleidžianti jam likti vienišam iki paskutinės minutės. M. Sopočkos hospisas – geras pavyzdys, kaip galima suderinti savanorių, bažnyčios ir valstybės pastangas.

Šių paslaugų dar labai trūksta, bet valstybė viena nepajėgi patenkinti šio poreikio. Reikia, kad atsirastų daugiau iniciatyvų, telkiančių savanorių komandas, skatinančių aukoti ne tik pinigus, bet ir laiką, dėmesį.

Tokia veikla reikšmingai prisidėtų prie kampanijos „Už saugią Lietuvą“, kuri kviečia būti atidiems kiekvienam žmogui, ypač labiausiai pažeidžiamam.  

Sopočkos hospiso ženklas – širdis ir namai, kuriems nuo įkūrimo vadovauja sesuo Michaela Rak. Gailestingojo Jėzaus seserų kongregacijos Vilniuje vyresnioji į savanorišką veiklą yra įtraukusi ir keletą iš netoliese esančių pataisos namų nuteistųjų.

Iš viso šiai įstaigai talkina 100 savanorių, kasdien vykstančių pas ligonius, slaugomus namie. Stacionare per metus pasirūpinama beveik 200 pacientų.

Sesuo M. Rak, jau 20 metų dirbanti su nepagydomais ligoniais, patikino Prezidentę, kad M. Sopočkos hospisas visada yra pasirengęs pasidalyti sukaupta patirtimi su visais, norinčiais steigti tokius namus, kuriuose profesionali medikų priežiūra yra derinama su dvasine pagalba.

Pirmasis hospisas 1967 m. buvo įkurtas Anglijoje, jo pavyzdžiu panašūs slaugos namai paplito ir kitose šalyse. Ši veikla remiasi meilės, neatlygintinos globos ir lygybės principais.

Pastaraisiais metais ir Lietuvoje ėmė steigtis naujų slaugos namų sunkiausiems ligoniams – pernai veiklą pradėjo Kauno hospiso namai, „Tėviškės namai“ Alytuje.

Nuoroda: Prezidentė lankėsi Vilniaus pal. kun. Mykolo Sopočkos hospise – LRT

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mes naudojame būtinuosius slapukus, kurie užtikrina, kad Jums bus patogu naudotis tinklalapiu. Jei toliau naršysite mūsų tinklalapyje, tai tolygu Jūsų sutikimui su slapukų naudojimu.