Arba KAIP ELGTIS ARTIMIESIEMS, JEIGU NAMUOSE ATSIRADO SUNKUS NEPAGYDOMAS LIGONIS.
Būtinai gaukite siuntimą PALIATYVIAI PAGALBAI, kad galėtume ateiti ir padėti jums šiuo sunkiuoju metu.
Jei bendrosios praktikos gydytojas nustato indikacijas paliatyviai pagalbai, toks pacientas iš poliklinikos gauna 027/a formos siuntimą ir po to kreipiasi pas mus telefonu 8 626 99005.
Paliatyviosios pagalbos paslaugos skiriamos ligoniams, sergantiems gyvenimą trumpinančia, nepagydoma, progresuojančia liga, kurios bent vienas iš nurodytų progresavimo požymių yra raštiškai gydytojų konsiliumo ar gydytojų konsultacinės komisijos patvirtintas medicininėje dokumentacijoje.
Siuntimo gavimo procesas užsitęsia dėl įvairių priežasčių:
- Kol suvokiama, kad patys artimieji jau nebe turi jėgų: pervargsta, suserga, „patrūksta‘“ emociškai ir fiziškai.
- Dažnai artimieji nutaria, kad jie patys viską žino ir moka, nei profesionalai. Kol neatsitinka kokia nors nelaimė (kateteriu perduriama šlapimo pūslė).
- Kol nueinama iki gydančios gydytojos pasitarti dėl siuntimo paliatyviai pagalbai.
- Kol surenkami dokumentai su TLK kodais ir konsiliumo (arba komisijos) iš 3-gydytojų išvadomis.
Kol Kauno hospsiso namų komanda pasirodys pas jus namuose, galite padėti sau ir savo artimiesiems patys.
Daugelis tų, kurie slaugo paliatyvųjį ligonį, atitolsta nuo savo šeimos. Slaugantieji atsikrausto pas ligonį arba jį parsiveža į namus, dėl šios priežasties daugiau nebegali dalyvauti šeimos gyvenime tiek, kiek anksčiau, jiems tiesiog nelieka laiko.
Tai yra fiziškai sunkus darbas, ypač jei globojamas žmogus negali judėti, privalo gulėti lovoje ar turi antsvorio.
Liga – tai stresas, krizinė situacija, sudrumsčianti dvasinę pusiausvyrą. Kai kurie žmonės tampa pernelyg dirglūs. Todėl slaugant ligonį galima lengvai įsivelti į konfliktus. Žmogus gali manyti, kad juo nepakankamai rūpinamasi, o į jo problemas nekreipiamas dėmesys.
Tuo tarpu globėjas tiesiog nepajėgia daryti daugiau ir supranta, kad ligonis reikalauja to, kas neįmanoma. Tokiu atveju ligonio slauga gali tapti sunkia našta.
Nepraraskime laiko santykių išsiaiškinimams. Lai kiekviena išgyventa kartu akimirka tampa gyvenimo švente.
Žinokite, jog sunkaus ligonio slaugymas namuose gali sukelti didelį pasitenkinimą, kad savo artimui turėsite progą parodyti rūpestingą meilę.
Prie lovos – atskiras pasaulis.
Jeigu slaugote artimąjį jo paties namuose, jam brangius daiktus padėkite pasiekiamoje jam vietoje. Pavyzdžiui, nuotraukos, šventojo paveikslas, dėžutė su laiškais. Sukurkite mažą jaukų intymų pasaulėlį viename kambaryje, kad slaugomas žmogus galėtų neprašydamas Jūsų matyti ar liesti tai, kas jam brangu.
Bet kas, kas namų aplinką gali padaryti gražesne, ypatingesne taip pat labai pagelbės. Tai gėlės, muzika, skluptūrėlės…
Gyvūnai
Gal yra gyvūnas, kuris iki šiol nebuvo įleidžiamas į namus ir gyveno lauke, bet jūsų artimasis jį labai myli? Įleiskite jį į vidų kad ir 5 min.
Gamta kambaryje – ramybės ir atsipalaidavimo garantas.
Šviežio oro gūsis, atidarius langą.
Pavasarinių gėlių žaismingas koloritas, išlygintų ir išdžovintų rudeninių lapų aromatas, jūros kriauklių slaptasis bangų garsas, gintarų žiupsnelio šviesa.
Lova, pasukta taip, kad būtų galima žiūrėti pro langą ir lekiančius debesėlius, lietaus vandens puodelyje kvapas, ir tirpstančio sniego stebuklas.
Paveikslai ir nuotraukos su gamtos vaizdais, muziką su gamtos garsais, vandenyno ošimu, paukščių giesmėmis, vandens čiurlenimu.
Išlaikyti statusą.
Kai žmogus negali apsieiti be kitų pagalbos, labai svarbu leisti jam pajusti, kad jis nėra praradęs statuso šeimoje. Tad klauskite patarimų, įtraukite į sprendimų priėmimą. Tegul jis jaučiasi reikalingas, svarbus ir galintis padėti.
Pildyti neišsakytus norus ir pageidavimus
Būkite dėmesingi artimojo norams ir pageidavimams. Tiesiog stenkitės būti kantrūs ir švelnūs. Pats baisiausias jausmas slaugomam žmogui – būti „akmeniu po kaklu“.
Akmuo po kaklu
Pats baisiausias jausmas slaugomam žmogui – būti „akmeniu po kaklu“. Atskyrimas nuo brangių žmonių – vienas didžiausių skaudulių sergančiam žmogui. Liga ir taip atima iš jo nemažai, o artimųjų šalinimasis ir atsiribojimas kankina labiau nei pati liga.
AR leisti vaikams būti šalia sunkaus ligonio?
Suaugę žmonės dėl asmeninių baimių nenori, kad vaikai bendrautų su sergančiais giminaičiais (užsikrės, „išsiurbs energiją“, nereikia matyti sergantį žmogų ir pan.).
Vaikui formuojama nuostata, kad bendrauti reikia tik su sveikais žmonėmis, kad liga yra kažkas labai blogo. O juk nei vienas iš mūsų, net ir vaikai, nesame apsaugoti nuo ligų, tai – mūsų gyvenimo dalis. Kaip jausis susirgęs vaikas?
O kaip jis elgsis, jeigu Jus susirgsite?
Juk didžiausias gyvenimo pamokas vaikai gauna ne tada, kai perkame Lego konstruktorių ar išmanųjį telefoną, o tada, kai šeima išgyvena sunkų periodą.
Kartais prašoma vaikučių nežaisti sergančiojo kambaryje, kad nevarginti jo šūksniais ir skardžiu juoku. Jeigu artimasis nepaprašys kitaip, pakvieskite vaikus žaisti jo kambaryje. Geriau sergantysis pavargs nuo vaikų šūkavimų negu kad nuo vienatvės.
Sunki liga – bendravimo dovana
Liga tarsi priverstinai suteikia galimybę daugiau laiko praleisti su slaugomu žmogumi.
Tai laikas, kurio metu galite užpildyti visas jūsų tarpusavio santykių spragas: už kažką atsiprašyti, už kažką padėkoti, nuoširdžiai pasikalbėti, pasipasakoti
Skaitymas (biblioterapija)
Skaitymas – puiki priemonė turiningai praleisti laiką, ypač kai žmogus yra priverstas gulėti lovoje. Jei artimasis negali skaityti pats, paskaitykite Jūs. Pagalvokite, ką jis mėgsta skaityti?
Neklauskite: „Ar nori, kad paskaityčiau?“ Galite sulaukti atsakymo „Ne“. Sakykite: „Aš tau paskaitysiu“, „Paklausyk“.
Prisilietimas
Sunkiai sergantiems ligoniams ar reabilitacijos laikotarpiu būna reikalinga speciali priežiūra. Dažnas įtrynimas kamparu ar tiesiog apšluostymas šlapiu rankšluosčiu yra naudingas ne tik higieniniais sumetimais.
Pats prisilietimas nuramina sergantį žmogų. Palaikykite dažniau už rankos. Žodžių nereikia. Būtų puiku, jei atliekant šias procedūras, neskubėtumėte, būtumėte švelnus ir atidus.
Mityba – nepaprastas dalykas
Maitinimas sunkiam ligoniui yra vienas iš svarbiausių dienos įvykių. Deja, dažnai į tai žiūrima kaip į įprastą dalyką.
Orumo išlaikymas maitinant:
- reikia nuplauti ligoniui rankas, o, jei pats pajėgia, pasiūlyti pačiam jas nusiplauti.
- nepalikti ligonio kambaryje neišpilto indo su šlapimu arba išmatomis, būtina pašalinti blogus kvapus, pasirūpinti, kad būtų tvarkinga kambario aplinka,
- sudaryti sąlygas ligoniui patogiai įsitaisyti lovoje (pamėginkite patys praryti kąsnį gulint).
- Prieš valgydamas ligonis turi gerai pailsėti.
- Jei įmanoma, reikia stengtis, kad ligonis valgytų pats. Tuomet jis jaučiasi mažiau priklausomas ir mažiau bejėgis. Jei valgydamas greitai pavargsta, tokiam žmogui reikia padėti pavalgyti.
- Neskubinti jo ir neskubėti, kitaip maitinimas pataps „šėrimu“.
- Norint sužadinti apetitą, pateikti maistą mažomis porcijomis.
- Vengiant užspringimo pavojaus, maistą reikia duoti mažais kąsneliais ir švelnų, pavyzdžiui, susmulkintas arba tarkuotas daržoves. Jei ligonis sunkiai ryja, gali užspringti, neturi dantų ar protezų, maistą būtina duoti trintą arba pusiau trintą. Ligonis sultinį su daržovių tyre ryja lengviau nei skystą sultinį su daržovių gabalėliais.
- Patiekalą padėti taip, kad ligonis galėtų jį matyti.
- Nepagydomiems ligoniams paskutinėse ligos stadijose skiriamas ypač lengvai virškinamas maistas, turintis pakankamai baltymų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų, taip pat jis turėtų estetiškai gražiai atrodyti. Tokie ligoniai dažniausiai neturi apetito, būna išsekę, juos dažnai pykina. Jie turėtų valgyti po nedaug, dažnai ir mėgstamą maistą.
Ligoniui reikėtų skirti dietą be druskos, tačiau maisto skoniui pagardinti reikėtų pridėti daugiau prieskonių, stengtis, kad valgis atrodytų patrauklus, kad lėkštėje maistas atrodytų estetiškai spalviniu požiūriu.
Skrandžio bei seilių sekreciją padės sužadinti citrinos skiltelė, kivis arba ananasas. Dažniau vaišinkime ledais arba maisto papildu yra Nutridrink.
Tai visavertis subalansuotas didesnės energinės vertės skystas maisto papildas, kurio sudėtyje yra rekomenduojamas kiekis baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų.
Jis skiriamas suvartojantiesiems nepakankamą maisto kiekį ir išsekusiems ligoniams po chemoterapijos ir radioterapijos, prieš ir po operacijų, esant apetito sutrikimams, kramtymo ir rijimo sutrikimams. - Reikėtų atkreipti dėmesį, kad geriausias ligonių apetitas būna rytais. Jei žmogų pykina, jam geriau tiks vėsesnis maistas. Be to, pykinimą labai sumažina šaldymo kameroje atšaldytos ananaso riekelės.
Tam, kad jūsų bendravimui su ligoniu liktų daugiau laiko ir gerų emocijų , gulinčio ligonio slaugai gydytojas gali išrašyti tam tikrų techninių priemonių. Kai kurias priemones galite išnuomuoti, o ka kurias nusipirkti:
- Funkcinė slaugos lova
- Vartymo paklodė TurnSheet arba neštuvai
- Pragulų profilaktikos ir gydymo čiužinys
- Apsauginės, skysčiams nelaidžios patalynės komplektas (paklodė, antklodės užvalkalas, užvalkalas pagalvei)
- Daugkartiniai absorbuojantys paklotai (geriausiai su apsauginiais kraštais)
- Kremas ligonio prausimui
- Plovimo putos
- Valymo pirštinės
- Seilinukas daugkartinis
- Perkėlimo lentutė ir perkėlimo diržas, perkelti nuo lovos į/iš vežimėlio
- Perkėlimo lentutė ir pasikėlimo diržas (savarankiškai pasikeliančiam, persikeliančiam pacientui)
- Dušo/tualeto vežimėlis
- Keltuvas į vonią
Iki pasimatymo.