Hipokrato priesaika

Vertybės, kurias bandome puoselėti VšĮ “Kauno hospiso namai” tęsia visų laikų kilniausias medikų tradicijas.

Jos buvo užfiksuotos ir perduotos vadinamojoje Hipokrato priesaikoje.

Hipokratas yra garsiausias Antikinės Graikijos 18 – os kartos gydytojas savo šeimoje. Jis užrašė priesaiką, kaip etinį įsipareigojimą, kuris jo šeimoje skambėjo iš kartos į kartą.

Praėjo apie 2500 metų nuo to laiko. Tad pačiai priesaikai yra daugiau nei 3000 metų. Daugelyje šalių antikinė etika pakeista į „šiuolaikinę“, labiau pritaikyta prie šiuolaikinio gyvenimo. Tekstas „redaguojamas“ pagal įstatymų specifiką (pavyzdžiui, kai kalbama apie abortus arba eutanaziją, apie medicinos pagalbą teroristams).

Kai kuriose šalyse Hipokrato šeimos moralinio paveldo atsisakyta visiškai.

Paskaitykime priesaikos žodžius. Ar iš tikrųjų jie yra pasenę ir nebetinka mūsų kompiuteriniame amžiuje:

„…Visas mano gyvenimas tebūna skirtas tarnauti žmonijai, saugosiu žmogaus gyvybę ir jos neliečiamumą nuo pat pradėjimo iki natūralios mirties, gerbsiu jos orumą.

Gerbsiu savo mokytojus ir ta pačia dvasia perduosiu medicinos meną kitiems, stengsiuosi neatsilikti nuo medicinos mokslo pažangos, ligonių labui nevengsiu konsultuotis su labiau patyrusiais gydytojais.

Sąžiningai, garbingai ir nesavanaudiškai gydysiu be išimties visus, vengsiu tyrimo ir gydymo metodų, žalingų žmogaus gyvybei ir sveikatai bei pažeidžiančių žmogaus teises.

Informuosiu ligonį ir jo šeimą apie ligą, tyrimo ir gydymo būdus bei galimas pasekmes, atsižvelgdamas į jo interesus ir pageidavimus.

Niekada neskirsiu ir neduosiu mirtinos vaistų dozės, nei savo noru, nei kitų prašomas.

Sieksiu paciento gerovės, vengsiu bet kokio nehumaniško žingsnio, paciento klaidinimo ir korupcijos.

Šventai saugosiu man patikėtas paslaptis.
Visada būsiu korektiškas savo kolegoms.

Mediko pareigas atliksiu nepaisydamas paciento amžiaus, tautybės, religijos, rasės ar socialinės priklausomybės.

Net ir verčiamas, nieku gyvu nesutiksiu, kad mano medicinos žinios būtų nukreiptos prieš žmogiškumą.

Jei nepažeisiu šios iškilmingai, laisvai ir garbingai duotos priesaikos, tebūnie man leista džiaugtis gyvenimu bei medicinos mokslo praktika.
Te padeda man Dievas!“

Mes naudojame būtinuosius slapukus, kurie užtikrina, kad Jums bus patogu naudotis tinklalapiu. Jei toliau naršysite mūsų tinklalapyje, tai tolygu Jūsų sutikimui su slapukų naudojimu.